🏢Bank
Last updated
Last updated
Banki kivonat rögzítésének menete:
Gördítősáv segítségével ki kell választani a megfelelő bankszámlát, amelyet rögzíteni szeretnénk
Majd töltsük ki a dátumát és kivonatot
A bankkivonaton szereplő, adott napra vonatkozó összesen forgalmat írjuk be a Jóváírás/Terhelés mezőkbe. Ez alapján a rendszer tudja követni, hogy mekkora összeg nem lett még kikontírozva
A bizonylatok gyors beemeléséhez az "F5", "F6" billentyűt kell használni attól függően, hogy az átutalásos, vagy készpénzes számlát szeretnénk kiegyenlíteni
Adjuk meg az ügyfelet
Töltsük ki az összeget. Ha jóváírás akkor az összeg pozitív, ha terhelés akkor pedig negatív.
Opcionális: Költséghely, ktgviselő és munkaszám kitöltése
Kontírkód kiválasztása. Amennyiben nincs megfelelő kontírkód, felvehetünk újat.
Bank modulban a 0-értékű számlák is beemelhetőek.
PÜ bank kivonat keresésnél, lehet fizetési módra, megjegyzés szótöredékre keresni
PÜ bank kivonat tételt hozzá lehet kapcsolni a pénztári kifizetéssel ( zsákos beszállítás ) RPAR : BANK_CASSA_KONTIR, E, C, '4800'...
Ehhez, be kell állítani a rendszerparaméterek közé azt pénztári kontírkódo(ka)t, hogy csak a banki befizetéseket hozza fel.
Banki kipárosításnál, számlakereső ablakban új szűrési lehetőség található. Fizetési határidőre is van lehetőség szűrni.
Bank kivonat rögzítése menüpontban a számla kereső ablakban a bruttó összeg kettő tizedes jegyig jelenik meg.
Banknál feljövő skontó ablakban a skontó dátuma jelenik meg.
Bank kezelésnél az árfolyam mellett, új gomb aminek hatására a deviza készletet részletezi bevétel, árfolyam bontásban.
- Pénzügy banki modul csoportos módosítás kibővült ügyfél, megjegyzés, gyűjtő adattal
A listában kijelölt tételeket csoportosan tudjuk módosítani, azokra a mezőkre, amiket az adat végén kipipálunk. Azaz ha több tételen kívánunk munkaszámot (ktg.helyet…stb) cserélni, jelöljük ki a listában a módosítandó sorokat, válasszuk be a munkaszámot, pipáljuk ki a munkaszám mögötti kapcsolót, és nyomjuk meg a módosít gombot.
- Banki modulban beállítható a megjelenítési sorrend
- Minden olyan mező előtt megjelent egy pipálható oszlop, amivel a megjelenítési sorrendet lehet beállítani. Egyszerre több oszlopot is kiválaszthatunk. Többszörös kijelölésnél a rendezési sorrend mindig felülről lefelé rendez pl Ügyfél, Összeg…
- Banki modulban tételek importálásának lehetősége
- Lehetőség van, CSV file-ból betölteni a banki tételeket. Ezek többféle formátumban készülhetnek, alapértelmezésben 4 formátumot kezel a rendszer:
- MRC standard banki tétel betöltés
- OTP bank kártya
- GLS fizetési lista
- PickPack fizetési lista
IEB banki formátum importálásra lehetőség CIB bank business termináljának formátumát tudjuk be importálni.
Pirossal írt fejléc adatok kötelezőek. Azonosító oszlop egyben bejövő számla azonosítására is szolgál, a számla fejléc azonosító mezőjével állhat kapcsolatba, lásd lentebb. Amint megnyomtuk a Tétel importálás gombot az alábbi felugró ablakban állítsuk be a betöltés típusát, és a betölteni kívánt file-t, majd a start gomb megnyomásával tudjuk importálni.
A választó gombok jelentése :
Tételesen = Minden tétel külön kivonat sor lesz
Új kivonat sor = Minden tétel 1db új kivonat sorhoz fog kapcsolódni
Kivonat sorhoz = Már meglévő kivonat tételhez tudjuk hozzátölteni
Figyelem! A betöltés alapértelmezésben, a bank devizájával devizával töltődik be.
- Banki modulban az automata kipontozás kezelése
Lépjünk a banki modulba, és keressük meg a betöltött kivonatot. Az alábbi képen látszódik, hogy a bal oldalon szereplő GLS összesítő, szét lett darabolva több tételsorra, és miután az összeg megegyezett a részletezővel, így kék pipa van a sor elején
- Automatikusan ki tudjuk pontozni a részletező adatokat, ha a rendszerben lévő adatok az alábbiaknak felelnek meg:
• Számlaszám az ügyféltörzsben szerepel, és az így megtalált ügyfél és összeg megegyezik egy rögzített számlával vagy
• Számla bizonylatba rögzített azonosító, és az összeg megegyezik a bank megfelelő rovatával
- Automata kipontozáshoz nyomjuk meg a kilépés gomb feletti Automata kipontozás ( checklist ) gombot, minek hatására a rendszer feldobja a függő tételeket.
- Jelöljük ki a kipontozni kívánt tételeket ( Space ), és indítsuk el a Start gombbal a kipontozást.
- Amennyiben a rendszer megtalálja a banki tételhez tartozó számlát ( lásd lentebb ) úgy összerendeli vele
- Banki kivonat ( inportált ) keresése megújult
- PÜ bank Bizonylat nem tartozik hozzá keresés kibővült a kihagyandó kontírkódokkal RPAR : BANK_NOSZLA_KONTIR, E, C, '5891', '5892'...
Azokat a banki tételeket hozza, ami a rendszerparaméterben felsorolt kontírkódokat nem tartalmazza, és nincs bizonylat hozzá kapcsolva, illetve azokat a beolvasott (import) kivonat tételeket ( kék színnel ) ami még egyáltalán nem szerepel a rögzített tételek között
Utalásra kijelölés
Menü - Bizonylat kezelés - Bank - Utalásra kijelölés
A bejövő átutalásos számlákat itt tudjuk összegyűjteni, hogy később mikor utalásra kerül a sor ne kelljen egyesével a tételeket felvinni.
Először kiválasztjuk, hogy melyik bankszámláról szeretnénk utalni, és az utalás napját.
Kiválasztjuk az utalni kívánt tételt, és kétszer rákattintva betöltjük.
Ha nincs megadva bankszámlaszám, akkor itt útólag is megadhatjuk.
Az "F2 - Mentés (utalható)" gombra kattintva felvesszük a tételt, majd az "Utalás indítása" gombra kattintva elküldjük a bankba az utalást.
Kimenő sztornó/helyesbítő számlát is tudunk utalni
Késedelmi kamat számítás
Menü - Bizonylat kezelés - Bank- Késedelmi kamat számítás
Ez a menüpont a lejárt számlák késedelmes befizetése esetén a kamat kiszámításában segédkezik. Mindig az aktuális havi banki kamattal számol, amit előre meg kell adnunk a Banki alapkamat fül alatt.
Kiválasztjuk az ügyfelet és az időszakot.
Ha a rendszer talált lejárt fizetési határidejű átutalást, megnézi, hogy hány napot késett az utalás, és ha esetlegesen volt kamatváltozás azt is beleszámlja a rendszer.
Ha kiválasztottuk a tételt, bal alul a "Késedelmi kamat számítás indítása" gombra kattintva elkészíthetjuk a kamatos számlát, amit később elektronikusan vagy levélben elküldhetünk az ügyfélnek.
Utólagos összepontozás
Menü - Bizonylat kezelés - Utólagos összepontozás
Ezt a menüpotot akkor használjuk, ha egy banki átutalás hamarabb érkezik be mint maga a számla illetve fordítva, ilyenkor az utalás és a számla nem hivatkoznak egymásra, ezért kell öszzepontozni őket.
A menü megnyitása után a a jobb alsó sarkoban lévő "F5-Frissítés" gombra kattintva betöltjük a megadott időszak összepontozatlan tételeit.
Kiválasztjuk az összepontozni kívánt tételeket.
Bal alsó sarokban lévő "F2 - Kipontozás indul" gombra kattintva az utalás a számlával összepontozódik.
Bank pénztár befizetések
Menü - Bizonylat kezelés - Bank - Bank pénztár befizetések
Ezt a modult akkor használjuk, amikor egy banki pénztár befizetés például kétszer lett összepontozva, vagy rossz banki befizetéssel lett összekötve, ilyenkor ez a modul segít ennek korigálásában, javításában.
Ellenőrzési célból, végig tudjuk nézni, hogy egy pénztári kifizetés, illetve annak párja a befizetés megfelelően van-e összekapcsolva. Rá tudunk ugrani a pénztári, illteve a banki tételre, át tudjuk a listát excel táblába emelni. A hibás, pár nélküli tételeket meg tudjuk szüntetni, illteve a rosszul összekapcsolt tételeket szét tudjuk venni. Ebben a menüpontban megtekinthetjük, hogy deviza árfolyamkülönbözetünket a pénztár kontra bank mozgásából.
A fent említett bank/pénztár árfolyam különbözetet a rendszer automatikusan lekönyveli, az alábbi beállítások alapján :
1. Két új kontírkódot kell felvenni a rendszerben, árfolyam nyereség, árfolyam veszteség könyvelésére
2. Két új rendszerparamétert kell felvenni, amiven megmondjuk, hogy hogy melyik kontírkódot használja a rendszer
Az előző példa szerint :
ARFK_CASSA_PKONTIR, KO, C, 8002 ARFK_CASSA_MKONTIR, KO, C, 8003
- Banki feladásnál iránytól, és összeg előjeltől függően cseréli a kontírkódban lévő főkönyvi számot (pl. helyesbítő )
A banki modulban külön kontírkódot kellett megadni a helyesbítő számlák esetében, mert a rendszer nem töltötte ki. Most automatikusan kitölti a kontírozást és a feladás során figyeli, hogy meg kell-e fordítani a főkönyvi számokat.
- Banki modulban a keresés után a konkrét tételre ugrik Eddig csak a banki napot hozta fel, az új verzióban a konkrét tételre ugrik
Év végi árfolyam különbözet
Ez a lap jelenleg nem tartalmaz szöveget. Rákereshetsz a lap címére más lapok tartalmában, vagy megtekintheted a kapcsolódó naplófájlokat.
Bank fifo / Zárás
Bank FIFO számításba a Sconto bankot is figyelembe veszi.
• Banki átértékelés kezelése, pénzügyi modulban
Menüpont : Bizonylat kezelés / Bank / Bank fifo, zárás
Első alkalommal létre kell hozni egy nyitó tételt, ahol meg kell adjuk a HUF, illetve a deviza értéket, a zárás dátumát,
mást nem is tudunk beállítani, majd nyomjuk meg a F2-Indít gombot. Ennek hatására létrehoz egy nyitó sort, amihez képest fogja a FIFO táblát kezelni. Minden további alkalommal a rendszer ehhez a nyitóhoz képest építi fel a FIFO táblát. A FIFO tábla újraépítés során a banki kivét tételekbe átlag árfolyamra javítja ki.
További feldolgozás
Ellenőrző pont létrehozás Az utolsó ellenőrző pont és az újonnan megadott zárás dátuma között lefuttatja a FIFO átszámolást, és létrehoz egy új ellenőrző pontot.
Átértékelés megadott árfolyamon Az utolsó ellenőrző pont és az újonnan megadott zárás dátuma között lefuttatja a FIFO átszámolást, és létrehoz egy ellenőrző pontot, és a kiválasztott bankba bekönyveli az átértékelést, úgy hogy leveszi a teljes összeget a régi árfolyamon, beteszi az új árfolyammal.
Az utolsó ellenőrző ponttól újraépíti a FIFO táblát